Célunk

 

A látássérült és siketvak emberek által kért, a különböző "social media" felületeken megtalálható videók, fényképek, rajzok, festmények vizuális tartalmainak átadása. Mely információkhoz másként sokkal körülményesebben vagy egyáltalán nem férhetnének hozzá.

 

E tevékenységre nagy igény van

 

Hazai és nemzetközi statisztikai adatok mutatják, hogy a látássérültek száma folyamatosan növekszik, illetve a világban az információhoz jutás egyre inkább vizuális tartalmak felé mozdul el.

 Egy látássérült ember a videók által közvetített ismeretnek csupán kis százalékát értheti meg a látás hiánya miatt. A vak, aliglátó, gyengénlátó és siketvak emberek e téren hátrányos helyzetbe kerülnek. Az alapítvány célja ennek a hátránynak a csökkentése.   

Hogyan jött létre a videónarrálás?

Péter Gábor vak édesapjának mondja el mi látható a telefonon játszódó videóban.

 

Péter Gábor, vak édesapja számára sokszor mondta el, hogy egy adott videón mi látható, és ebből a tapasztalatból kiindulva úgy vélte, hogy ezt a lehetőséget más látássérültek számára is elérhetővé kellene tenni. 

Kiknek szól a Videó a vakoknak projekt?

 

Látássérültek és siketvakok számára lehet ez egy lehetőség arra, hogy megismerjék az internetes, ingyenes videómegosztó portálokon található vizuális tartalmak minél szélesebb körét. Ugyanakkor képek leírását is készítik a látó önkéntesek.

A Videó a vakoknak egy olyan egyedülálló magyar fejlesztés, mely a „social media” videók esetében magyarázza el a látható tartalmat. A karakterek, a helyszín és a cselekmény alapján adja a lehető legteljesebb körű leírást a látássérült és siketvak felhasználók részére.

Ezzel egy időben a kezdeményezés hasznos a látók részére is. Hozzájárul ahhoz, hogy felismerjék: miként tudnak jól segíteni a látássérülteknek, siketvakoknak és közelebb hozza a látássérültek, siketvakok és a látók közösségét. 

A leírások elkészítéséhez szükség van alapismeretekre. Az ehhez szükséges információkat oktatóanyag formájában bocsátjuk az érintettek részére.

Az Alapítvány az alább felsorolt szinteken segíti a látássérültek akadálymentes információhoz jutását.

  • Első szint: ismeretterjesztés, tankönyvek

  • Második szint: információhoz való hozzájutás segítése, ezáltal az alapműveltség megszerzésének segítése, gyógypedagógusok számára a munkájuk segítése, a látássérültek életkorát tekintve minél hamarabb elkezdve, végül felnőtt korban erre építve egyénre szabottan narrálás lehetősége.

  • Harmadik szint: videónarrálás szórakoztatás

Technikai háttér, avagy hogyan készül a videónarráció és a leírás?

 

Az alapítvány projektje két fő részből áll. 

  • Van egy mobiltelefonos/számítógépes applikáció, melyre jelenleg Facebook vagy Google fiókkal lehet bejelentkezni, de folyik a fejlesztés, hogy ezt tovább bővítsük.

 Az appon keresztül a látássérültek kereshetnek a narrált videók között, meghallgathatják a leírásokat, illetve ezen keresztül újabb videók leírását kérhetik. 

A platform lényege, hogy minden felhasználó a saját igényéhez mérten tudja visszahallgatni a leírását egy adott videónak. Ez jelenleg a https://app.videoforblind.com/ címen érhető el számukra. 

  • A másik a látók részére készült stúdió. Ezen lehet az előző app-on keresztül kért videókat leírni a látássérültek, siketvakok számára, több nyelven, három szempont alapján.

A stúdió támogatja egyébként a leírások írott és hangfájlból meghallgatható formájának elkészítését is.

Ez a https://portal.videoforblind.com/  címen érhető el. 

A videók kiválasztásának szempontjai

 

A fő szempontok, az ismeretterjesztés, az oktatás és a szórakoztatás, hogy mind élmény, mind ismeret és tudás átadása is megvalósuljon e folyamat során. 

Különböző témákban gondolkozunk, amit egyrészt mi találunk érdekesnek, vagy szerintünk érdekes lehet a látássérülteknek, siketvakoknak, másrészt egy mobil alkalmazás segítségével maguk a látássérültek, siketvakok küldhetnek nekünk kérést a különböző videó megosztó portálok felületén található videók közül. 

Ezek mellett olyan videókat is narrálnak a látó önkéntesek, amelyekre a különböző tankönyvek hivatkoznak. E videók videónarrálásának segítségével az oktatási intézmények által használt tananyagoknál is megvalósulhat a teljes körül akadálymentesítés.

Mi az önkéntesek feladata, melyek a számukra megfogalmazott kritériumok és ki lehet önkéntes?

 

A kritériumok nem szigorúak, de a jelentkezőknek bizonyos szintű dramaturgiai érzék, empátia, szókincs mindenféleképpen szükséges egy ilyen jellegű feladat elvégzéséhez. 

Nemsokára megjelenik egy útmutató a stúdió felületén és egy e-learning platformon, mely konkrét példákon keresztül elmagyarázza, milyen videónarrálás könnyítheti meg egy látássérült, siketvak számára egy videó vizuális tartalmának megértését. 

Fontosnak tartjuk ugyanakkor, hogy az önkéntesek által készített leírások ne sikerüljenek egyformára, hanem minél színesebb legyen az elérhető tartalom. Idén eddig már több önkéntes is csatlakozott, közöttük az országhatárokon túlról is. Teljesen eltérő háttérrel rendelkeznek, ez is biztosítja, hogy teljesen széles körű legyen a paletta. 

A látássérülteken kívül a weboldalt a siketvakok számára is jó szívvel ajánljuk, mivel a jövőben a videók vizuális tartalmainak leírásain kívül a videók feliratai is feltöltésre kerülnek. Így a siketvakok elolvashatják mind a szóban elhangzott, mind a látott információkat. 

Mellettük más fogyatékkal élők és a nem fogyatékossággal élők számára is ajánljuk az oldalt, hiszen ezáltal beláthatnak a látássérültek világába. A különböző korosztályú látássérültek és siketvakok valamint a látó önkéntesek, így például más fogyatékkal élők között egyfajta kapcsolat létrehozása jön létre e folyamat közben.

Eddig elért eredmények

 
  • Mind az applikáció mind a stúdió számos sikeres teszten ment át, amit látássérült, siketvak és látó önkéntesek végeztek.

  • A Videó a Vakoknak Segítői Facebook Csoport csaknem félszáz tagot számlál.

  • Számos videónarrálási kérelem érkezett látássérült és siketvak felhasználók részéről, amelyeket látó önkéntesek teljesítettek.

  • Folyamatos fejlesztés alatt van mind az applikáció, mind a stúdió.

  • Sikeresen bemutatkoztunk számos hazai, és határon túli nyomtatott, online, rádiós és televíziós műsorban. (www.videoavakoknak.hu/media) Sikeresen bemutatkoztunk a LESEK konferencián.

  • Sikerült több illusztrátort megkérni, hogy a projekt számára felhasználhassuk a képeiket.

  • Elkészült, és nemzetközi számot kapott az Útmutató és az Oktatóanyag a kezdők és a haladók számára. Ez adja alapját az E-Learning tananyagnak.

  • Három szponzor támogatja a projektet: Penceo, LearningLAB, Phrase

  • Eddig három együttműködési megállapodás született, de továbbiak megkötése van folyamatban: Bakonyi Csillagászati Egyesület, Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete, Baráthegyi Kutyaiskola

  • 2022.01.21 : Bejegyzésre kerül a Videó a Vakoknak Alapítvány

  • 2022.05 : 100 videó narráció elérhető az oldalon

Tervek a közeli és távolabbi jövőre nézve

 
  • Következő célunk: Egy narrátor fix napi 4 órában való foglalkoztatása, aki videó leírásokat készít. Ez havonta átlagosan 20-30 videó leírás elkészítését jelentené ami egy hatalmas előrelépés lenne.

  • Mind a közép, mind a hosszú távú tervek között szerepel, hogy nemzetközileg minél szélesebb körűvé váljon a projekt, ezáltal a világ számos országában élő látássérültek, siketvakok számára elérhetővé váljanak a videók, a videónarrálásokon keresztül. 

  • Jelenleg a magyar nyelv mellett főként angol nyelvű videónarrálások szerepelnek az appon, de már most is lehetőség van más nyelvek használatára.

  • A stúdió több nyelvre való fordítása folyamatban van. Célunk, hogy mind a platform, mind a tartalom minél több nyelven elérhető legyen, így e nemzetközi összefogásban az elérhető tartalom is nemzetközivé váljon a célnak megfelelően. 

  • E-Learning platformon keresztül online oktatások indítása.

  • További médiaszereplések megszervezése.                                             

  • Minél több együttműködési felületet találni más alapítványokkal, egyesületekkel, közhasznú szervezetekkel.

  • Minél több önkéntes bevonása. 

  • Saját YouTube csatorna indítása. 

  • Az idei évben eddig is szép számmal készültek videónarrálások, de a célkitűzésünk az, hogy további 100 videónarrálást szeretnénk elkészíteni az év végéig, amihez egy fő állású munkakörben szeretnénk egy főt alkalmazni, aki kizárólag a folyamatosan beérkező videónarrálás kérésekkel foglalkozik

Hogyan segíthet, ezen célok megvalósításában

 

Jelenleg a videónarrációk készítése és az operatív működés önkéntes alapon működik. Távolabbi célja az Alapítványnak egy részmunkaidős operatív személy alkalmazása.

Mindezen célok eléréséhez és folyamatos életben tartásához szükséges anyagi erőforrásokat elsősorban általános illetve célirányos pályázati úton és együttműködési formában szeretnénk előteremteni. Valamint cégek támogatásával.

A cégek által támogatási szerződés keretében esetleg nyújtandó egyszeri vagy rendszeres általános, vagy fejlesztési célokra szánt projekt alapú támogatás az alábbiakban segítené az Alapítvány munkáját:

  • éves szinten folyamatosan meghatározott számú videónarrálás elkészítése, az ehhez szükséges emberi erőforrás biztosítása,

  • a látássérült és látó önkéntesek számára fontos, hogy vagy asztali, vagy hordozható számítógép, esetleg tablet vagy okostelefon segítségével elérjék az internetet, ehhez célunk az ő tárgyi eszközökkel és internet-hozzáféréssel való ellátása, ezzel a jelenleginél is több videónarrálás kérés és videónarrálás készülhetne el,

  • szükség esetén irodai számítógép biztosítása mind a látássérült, siketvak mind a látó önkéntes számára, hogy hozzáférhessen az applikáció illetve a stúdió felületéhez,

  • az E-learning platform fejlesztése,

  • Webináriumok rendszeres megtartása,

  • az önkéntesek számára rendszeresen motivációs eszközök megvásárlása,

  • a projekt élettartama során felmerülő elkészítendő szakanyagok, cikkek folyamatos vagy ideiglenes szakértői díjának megtérítése,

  • a csoport tagjai között személyes találkozók megszervezése

  • ép vagy fogyatékos személy alkalmazása rész- vagy teljes munkaidőben

  • a támogatást nyújtó cégről szóló képi és videóanyagok narrálása

Cserében mit nyújt a Videó a Vakoknak Alapítvány

  • ·         a honlapjain feltünteti a támogatók nevét

  • ·         médiaszereplések során megemlíti a támogatók nevét

  • ·         elvégzi a támogatókkal kapcsolatos videók narrálását

  • ·         a közösségi felületek posztjaiban megemlíti a támogatók nevét